ForsideAvdelingLørenskog
Førstehjelp og Trafikant i mørket
Trafikalt grunnkurs (TGK)

Førstehjelp og Trafikant i mørket - Lørenskog

Dette er pakken for deg som er over 25 og skal begynne å øvelseskjøre. Etter fylte 25 år har du fritak for trafikalt grunnkurs, men for å ta førerprøven er det obligatorisk å ha gjennomført førstehjelp og Trafikant i mørket.
Pakken inneholder:
  • Førstehjelp
  • Trafikant i mørket
3 890 kr
Valgt avdeling: Lørenskog

Hva lærer du på førstehjelpskurset?

Kurset varer i fire timer og består av både teori og praksis. Etter endt kurs har du blant annet kunnskap om:

Sikring av skadestedet: Beskytt deg selv og andre ved å plassere varseltrekanten riktig og bruke refleksvest og nødblink.

Oversikt og varsling: Hvis du er en av de første som ankommer ulykkesstedet må du få oversikt over antall skadde og omfanget av ulykken, samt varsle nødetatene (113).

Livreddende førstehjelp: Praktiske ferdigheter som å sikre frie luftveier, stanse blødninger og utføre hjerte-lunge-redning (HLR).

Trafikant i mørket

Trafikant i mørket, også kjent som mørkekjøring, varer i tre timer. Kurset består av 1 time teori og 2 timer ute på veien.

Her er det trafikklæreren som sitter bak rattet, mens du er passasjer og observerer. Gjennom demonstrasjon, reelle trafikksituasjoner og refleksjon blir du bevisst på hvordan trafikkulykker i mørket kan unngås.

Normalt gjennomføres trafikant i mørket i tidsperioden 1. november og 15. mars.